Saona

SAONA – cudowne miejsce w Republice Dominikany

WARTO PRZECZYTAĆ, ABY ZROZUMIEĆ jaką wybrać wersję wyprawy wyspę Saona, aby ten dzień był idealnym.

Miejsce to przyciąga zawsze znaczącą większość turystów, którzy przyjeżdżają do Dominikany. Jeśli nie zarezerwujemy wycieczki na Saonę wcześniej to po przyjeździe zwykle zaczyna się poszukiwanie kogoś, kto zaoferuje najkorzystniejszą cenę. Zwykle waha się ona pomiędzy 70 USD, a 180 USD. Ta duża różnica w cenach daje wszystkim do myślenia. Zaczynamy analizować przyczynę takich rozbieżności cenowych. Należy sobie jednak jasno powiedzieć że 90% tych propozycji nie różni się jakościowo, poza takim dodatkiem jak wizyta w miasteczku Altos de Chavon, do którego wstęp kosztuje 5 USD. Często okazuje się, że na jednej wycieczce spotkają się osoby, które zapłaciły 80 i 160 USD.

Poszukując najbardziej idealnej wycieczki warto sobie powiedzieć co jest dla nas najistotniejsze. Jeśli chcemy się wybrać na wyspę Saona, marzymy aby spędzić na niej jak najwięcej czasu napawając się jej pięknem. Ze względu na budżet konstrukcja wycieczek zwykle wygląda następująco: podróż w jedną stronę odbywa się szybką łódką motorową, a powrót starszym katamaranem żaglowym, który nie pochłania ogromnych ilości paliwa, a zabiera nawet setkę turystów. Jak się można domyślić powrót takim katamaranem zabiera dużo czasu, więc skracany jest znacząco pobyt na Saonie. Małe łodzie motorowe choć zapewniają szybki transport mają też wiele mankamentów. Ich budowa – płaskie dno, powoduje, że niemal na każdej fali uderzają dziobem o wodę, co po 45 minutach podróży jest dla wielu zaskakująco niemiłym przeżyciem. Podróż z małymi dziećmi niejednokrotnie wprowadza rodziców w prawdziwy stres. Od 01.01.2017 wprowadzony został także obowiązek zakładania kapoków na łódkach, których długość nie przekracza 50 stóp. Można sobie wyobrazić jak zachowuje się nasza skóra pod kapokiem przy 30 stopniach temperatury powietrza. Można także sobie wyobrazić ile razy taki kapok jest zakładany przez ludzi jeśli codziennie łódka zabiera pasażerów na Saonę. Jedni pocą się bardziej inni mniej, ale kapok i tak przyjmie swoje biorąc pod uwagę skąpy dach, który daje niewielką ilość cienia, o ile płynie się łódką, który w ogóle ma dach. Dodatkowo siedzi się na plastikowych ławeczkach umożliwiających upchanie jak największej liczby osób na niewielki pokład. Jeśli podczas podróży zachce nam się do toalety – trudno, trzeba trzymać.

Co zatem zrobić, aby uniknąć takich niespodzianek? Wynajęcie własnego jachtu motorowego to ekstremalnie kosztowny wydatek rzędu 2000-5000 USD. Idealne rozwiązanie to katamaran motorowy na tyle duży i komfortowy że znosi obowiązek zakładania kapoków i płynie szybko dając szansę na kilkugodzinny pobyt na wyspie SAONA.
Ta idea przyświecała osobom, które zainicjowały budowę katamaranu ADVENTURE VIP idealnego na tę wyprawę. Analizując sam pobyt na Saonie, wszyscy zastanawiają się jak tam będzie, co zastaniemy, co zjemy i co wypijemy.

Należy sobie jasno powiedzieć, że większość organizatorów wybiera masowe plaże na Saonie. Bywa że jest tam nawet 800 turystów. Wszyscy stłoczeni w kolejkach po jedzenie, niejednokrotnie trzymając styropianowe talerzyki i plastikowe sztućce. Gdy już uda nam się coś upolować zostaniemy uraczeni Cuba Libre w plastikowym kubeczku na bazie najtańszego rumu.
Jeśli doznacie tych wszystkich atrakcji i dojdziecie do wniosku że czas napawać się pięknem SAONY okazuje się że czas na spacer po bajecznej plaży to 15-25 minut bo katamaran żaglowy, którym macie wracać musi uwzględnić czas powrotu do portu, a zdarzało się że dochodził do 3 godzin przy niekorzystnym wietrze i falach.

Jak wybrać najlepszy wariant wyprawy na wyspę SAONA?

Najkorzystniejszą wycieczką w to idylliczne miejsce jest SAONA wydaje się wersja LUXURY VIP ALL INCLUSIVE+ proponowaną przez Tropical Sun Tours. Zostaniecie odebrani z hotelu komfortowym busem, który przed wyprawą zabierze Was do miasteczka Altos de Chavon zbudowanego na wzór XVI wiecznego andaluzyjskiego miasta. Położone wysoko nad rzeką Chavon oferuje oprócz doznań architektonicznych piękne widoki w dół doliny i rzeki.
Następnie kierujemy się do portu gdzie czeka na nas dwupokładowy katamaran motorowy. Wchodząc na pokład, poczęstowani szampanem, możemy zapomnieć o przepoconych kapokach, a podróż spędzamy przy dużym barze sącząc drinki na bazie markowego wysokogatunkowego rumu lub na jednej z tapicerowanych kanap. Górny pokład oprócz loży ze stolikiem daje możliwość robienia zdjęć z wysokości 5m nad wodą. Oba pokłady są zadaszone więc z łatwością znajdziemy dobrze zacienione miejsce, które dla tych podróżujących z małymi dziećmi ma duże znaczenie. Dla tych którzy uwielbiają kąpiele słoneczne na froncie katamaranu 3 pokład z dwoma ogromnymi leżankami. Gdy zachce nam się do toalety możemy wybrać się do jednaj z dwóch na pokładzie.
Podróż jest czystą przyjemnością. Pomimo znacznej prędkości katamaran przecina wodę sunąc płynnie po wodzie.
Gdy dopływamy do Piscina Natural – słynnej wanny Karaibów – miejsca gdzie na ogromnym wypłyceniu można wykąpać się w krystalicznej wodzie robiąc sobie zdjęcia z rozgwiazdami, okazuje się że katamaran dzięki zanurzeniu jedynie 60cm dopływa w idealne miejsce. Trzystopniowa drabinka wystarczy aby postawić stopę na piaszczystym dnie. Załoga wchodzi do wody, aby poczęstować nas owocami tropikalnymi czy zaserwować szklaneczkę czegoś do picia. Po powrocie na pokład prysznice ze słodką wodą zmywają z nas sól krystalizującą się na naszym ciele.
Płyniemy dalej przy muzyce rozbrzmiewającej na wszystkich pokładach mijając zatłoczone plaże na SAONIE. Na wyspie czeka na nas cudownie piękna plaża, gdzie wśród gaju palm czeka na nas wykwintny obiad podawany ze smakiem na dedykowanych stolikach. Kiedy wszyscy nakładają produkty na talerze okazuje się że to starter, a główne danie – langusta i kurczak przynoszą kelnerzy na nietuzinkowych, drewnianych talerzach.
Lampka wina do lunchu? A może Cuba Libre lub Santo Libre? Open bar dla wszystkich. Potem czas na wylegiwanie się – wybrać drewniany leżak z materacem płóciennym czy łóżko z baldachimem? Nikt nie walczy tu o plastikowy leżak.
No i czas na spacer – przecież zostajemy tu do końca. Kiedy inni już odpłynęli dopada nas satysfakcja ze nasz powrót zajmuje tylko 45 minut więc jesteśmy wśród nielicznych na łonie natury.
SAONA ADVENTURE VIP to niewątpliwie najlepsza wersja wycieczki na wyspę SAONA.

Jeśli ktoś się zastanawia jeszcze jaki wariant jest najkorzystniejszy, poniżej w kilku punktach porównanie:

Podróż morska na Saonę:
Inni:

Łódki płaskodenne, na falach uderza o łódź, wszyscy siedzą na plastikowych ławeczkach w rzędzie w kapokach, w których setki osób pociło się wcześniej, powrót starszym katamaranem żaglowym, a czas powrotu 2-3,5 godz w zależności od wiatru co skraca pobyt na Saonie o co najmniej 2 godz.

SAONA Luxury VIP:

Super komfortowy katamaran, nie buja na falach, 2 toalety, bar, 2 prysznice ze słodką wodą. Podczas rejsu drinki Z MARKOWYCH trunków, napoje, poczęstunek, muzyka z audio hifi, nie ma konieczności zakładania kapoków, katamaran ma 3 silniki po 300hp – powrót więc trwa 45 min, prosto wywnioskować ze czas na Saonie jest dużo dłuższy

Pobyt na Saonie.
Inni:

na ogólnej plaży – bywa ze jest tam 800 osób. Leżaki plastikowe. Toalety tandetne, bez obuwia lepiej tam nie wchodzić.

SAONA Luxury VIP:

na oddalonej, kameralnej plaży, dużo mniej turystów – cudownie piękny las palmowy, leżaki z materacami i łóżka z baldachimem

Posiłek na Saonie.
Inni:

Jedzenie na ogólnym bufecie dla wszystkich, bywają długie kolejki, talerze styropianowe, sztućce plastikowe, kubeczki plastikowe, najtańszy rum, ławy ogólne do jedzenia

SAONA Luxury VIP:

dedykowany stolik dla grupy, bufet tylko dla grupy, kelnerzy, napoje pijemy w szkle, sztućce metalowa, talerze normalne jak w restauracji, rum wysokiej jakości znanej firmy (ostatnio czarny Barcelo Anejo), wino, napoje, langusta dla dorosłych w cenie.

Można jeszcze długo wymieniać, ale to tak w skrócie. Oczywiście to naprawdę wersja VIP, są firmy, które dodają ten skrót, żeby łatwiej sprzedać. Priorytetem  powinno być zadowolenie klientów, którzy potem polecają innym.

Zanim wybierzecie wersję dla siebie warto się zastanowić jak ma wyglądać idealny dzień w karaibskim raju – WYSPIE SAONA