Santo Domingo – stolica Dominikany jest najstarszym miastem w obu Amerykach. Zostało założone przez Bartolomeo w 1496 r. – brata Krzysztofa Kolumba.  Od tego czasu zyskało sobie miano głównego centrum administracyjnego Hiszpanów na półkuli zachodniej. Podczas wycieczki będzie okazja, by zobaczyć dzielnicę kolonialną ( Zona Colonial ) Santo Domingo, która pochodzi jeszcze z czasów kolumbijskich. Przed odwiedzeniem miasta warto zobaczyć jaskinie Tres Ojos położonych blisko centrum Santo Domingo, w którym kręcono ujęcia do Parku Jurajskiego. Są to prześliczne trzy podziemne jeziora ze słodką wodą.

Tres Ojos - Santo Domingo
Tres Ojos – Santo Domingo

Później krótki dojazd do słynnego Faro a Colon – (Mauzoleum Krzysztofa Kolumba) – monumentalna budowla zbudowana w kształcie krzyża, gdzie w środkowej części znajduje się grób słynnego odkrywcy. Krzysztof Kolumb zmarł 20 maja 1506 roku w Valladolid i spoczął najpierw tam, a trzy lata później w Sewilli. Jego życzeniem było jednak zostać pochowanym w Ameryce, dlatego w 1537 roku trumna ze zwłokami Kolumba trafiła do katedry w Santo Domingo w Dominikanie. Od lat trwają spory dotyczące dalszych pośmiertnych losów ciała Kolumba i obecnego miejsca jego pochówku. Dominikańczycy są jednak przekonani, że jego ciało spoczywa obecnie właśnie w Faro Colon.

Faro Colón - Santo Domingo - Dominikana
Faro Colón – Santo Domingo – Dominikana

Kolejno docieramy do Starego Miasta,  gdzie w klimatycznej restauracji czeka na nas przepyszny obiad w formie bufetu oraz kawa i napoje. Po krótkim odpoczynku rozpoczynamy zwiedzanie starówki – Zona Colonial, kolebki kultury europejskiej dla obydwu Ameryk z pierwszą katedrą (katedra Santa Maria la Menor) i pierwszą ulicą miejską Calle Damas. Tu również zobaczymy Fortaleza Ozama, Panteon Narodowy i muzeum z czasów epoki kolonialnej w słynnym Casa Real, byłej siedzibie wszystkich gubernatorów Santo Domingo. Będzie także znakomita okazja, aby zrobić tradycyjne zdjęcie z gwardzistą pod Pałacem Prezydenckim.

panteon Santo Domingo

W programie wycieczki zwiedzamy także Alcazar – dom Diego Kolumba (syna Krzysztofa), który zachował się w znakomitym stanie. Potem spacer po uliczkach kolonialnej starówki wpisanej przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego aż do słynnej ulicy El Conde. Tam czas wolny na drobne zakupy czy filiżankę wspaniałej kawy Santo Domingo.

Santo Domingo to bardzo zatłoczone miasto, korki w tygodniu to smutna codzienność. Niedziela jako dzień na wycieczkę został wybrany aby uniknąć zatłoczonych ulic, wtedy bez problemów można skupić się na zwiedzaniu.
Wszystkie wstępy, opłaty oraz obiad i napoje zostały zawarte w cenie, która waha się od 68 do 80 USD