samana wodospad el limon wyspa bacardi park los haitises
Los Haitises - Dominikana
Los Haitises – Dominikana

Wycieczka na półwysep Samana jest praktycznie obowiązkowym punktem dla każdego kto odwiedza Dominikanę. To cudowna wyprawa dla fanów fascynującej dzikiej przyrody, przepięknych widoków i tropikalnej roślinności. Warto zorganizować taką wycieczkę z jakimś biurem podróży. Wycieczka rozpoczyna się od podróży podczas której można podziwiać scenerię za oknem.

samana wodospad el limon wyspa bacardi park los haitises

Docieramy do Sabana de la Mar krótka przerwa na kawę i śniadanie, a następnie do wejścia Parku Narodowego Los Haitises. W odróżnieniu do innych firm, my udajemy się do serca tego wyjątkowego Parku Narodowego. Wsiadamy do łodzi i płyniemy wśród cudownych, robiących niesamowite wrażenie kanałów, wijących się wśród powietrznych korzeni mangrowców rosnących na wodach zatoki Samana. W lasach namorzynowych żyje ponad 100 gatunków ptaków, między innymi pelikany, ibisy, fregaty i papugi. Następnie przedzieramy się wzdłuż szczytów nabrzeżnych wzgórz, maleńkich wysepek i wapiennych formacji sklanych.

samana wodospad el limon wyspa bacardi park los haitises

Kierujemy się na tajemniczą plażę, wciśniętą w skały oraz udamy się w głąb jaskini Cueva de la Arena, w której znajdziemy autentyczne inskrypcje i rzeźby Indian Taino. Po drodze ukazują się zapierające dech widoki niesamowitych dzikich plaż i bezludnych wybrzeży. W porcie Samana jest okazja zobaczyć kolorową zabudowę charakterystyczną dla kolonialnej atmosfery Karaibów. Wsiadamy do odkrytej ciężarówki typu truck safari, po czym pokonujemy dystans około 25 kilometrów, który wiedzie przez wioski i wzgórza, z których rozpościerają się widoki na wybrzeże oraz bujną roślinność półwyspu. Dojeżdżamy do ranczo, skąd konno wyruszamy pod najwyższy na Dominikanie wodospad El Limon. Jest on od dziesiątek lat celem, do którego udają się turyści, którzy chcą poczuć magię tego miejsca. Trasa prowadzi przez góry, krystaliczną rzekę, integrując nas z niesamowitą tropikalną przyrodą.

samana wodospad el limon wyspa bacardi park los haitises

Po 30 minutach docieramy do punktu, z którego dzieli nas jedynie krótki marsz. Kąpiel u podnóża wodospadu dopełnia poczucie przynależności do karaibskiej przyrody. Po odpoczynku w tym niesamowitym miejscu nabierzemy siły na drogę powrotną i kierujemy się na rancho. Tam czeka na nas obiad, kawa, zimne napoje i drinki.

Wyspa Bacardi - Dominikana

To nie koniec naszej przygody. Przed nami jeszcze wyspa Bacardi. Kierujemy się do portu Samana skąd łodzią wypływamy na wyspę Cayo Levantado zwaną „Bacardi Island”. Jej bajkowe widoki stały się inspiracją dla firmy alkoholowej, która tam kręciła reklamy swoich produktów. Na wyspie możemy cieszyć się drobnym, białym piaskiem, poleżeć pod palmami popijając małe co nieco, popływać w lazurowej wodzie lub posnorkować.

samana wodospad el limon wyspa bacardi park los haitises