dominikana wiza

Dominikana wiza

Polacy nie muszą ubiegać się o uzyskanie wizy planując wyjazd do Republiki Dominikany nie muszą ubiegać się o uzyskanie wizy. Wymagane jest tylko posiadanie paszportu, którego ważność musi być na co najmniej czas pobytu w Dominikanie. W wielu artykułach na stronach internetowych można znaleźć jeszcze informację, że ważność paszportu ma być na co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z Dominikany. Rzeczywiście tak kiedyś było, ale przepisy się zmieniły, co potwierdzić można w ambasadzie w Berlinie.

Jeszcze parę lat temu dostępność wyjazdów wakacyjnych do egzotycznych krajów za pośrednictwem polskich biur podróży była mocno ograniczona. Wiele osób chcąc skorzystać z wypoczynku na tropikalnych plażach była zmuszona zakupić taki wyjazd za pośrednictwem niemieckich organizatorów. Od tego czasu wiele się zmieniło. Popularność wakacji w tropikach bardzo wzrosła i wciąż pojawiała się większa dostępność z Polski. W pierwszej fazie popularności oferta była jeszcze uboga, a popyt był na tyle duży, że ceny u głównych polskich operatorów bywały wyższe niż te dostępne na rozwiniętym rynku niemieckim.

Na lotnisku w Dominikanie konieczne będzie wykupienie tzw. karty turystycznej, a jej koszt to 10 USD za osobę. Tutaj też jest wiele mylnych informacji, ponieważ jeszcze kilka lat temu trzeba było zapłacić również przy wyjeździe dodatkową kwotę, natomiast w chwili obecnej obowiązuje ona tylko przy wjeździe do Dominikany. Jeszcze podczas lotu otrzymamy formularze wjazdowe. Należy wypełnić i oddać urzędnikowi przy odprawie paszportowej. Niektórzy touroperatorzy wysyłają takie druki wraz z dokumentami podróży jeszcze w kraju, żeby móc je wypełnić na spokojnie jeszcze przed rozpoczęciem wyjazdu. opuszczając Dominiknę formularz wypełnia się ponownie.

Polacy mogą pozostać legalnie na terenie Dominikany do 90 dni. Pobrana opłata za kartę turystyczną dotyczy pobytów do 30 dni. Po przekroczeniu tego czasu koniczne będzie wniesienie dodatkowej opłaty przy wyjeździe. Dzieci do lat 13 mogą podróżować wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów. W Dominikanie nie znajdziemy polskiej placówki dyplomatycznej a państwo to podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bogocie (Kolumbia). Ze względu na stale rosnącą ilość turystów do Dominikany, mówi się od jakiegoś czasu o utworzeniu ambasady w Dominikanie, ale nadal pozostaje to w kwestii planów.

Zamieszczamy tutaj także wzór wypełnienia formularza wjazdowego, który przekazuje się przy kontroli paszportowej na lotnisku. Drugi taki sam druczek oddaje się przy wyjeździe z Dominikany. W miejscu [adres hotelu] wystarczy wpisać jego nazwę. Druki takie każdy otrzyma w samolocie podczas rejsu. Nasze biuro najczęściej wysyła takie druki wraz z dokumentami podróży.

Dominikana druk wjazdowy, formularz
Dominikana druk wjazdowy, formularz