Narodową walutą na Dominikanie jest peso dominikańskie. Aktualny kurs peso to 0,074 PLN. W banknotach możemy otrzymać nominały 20, 50, 100, 500, 1000, 2000. W monetach spotkamy 1, 5, 10, 25 peso. Dzisiaj przedstawiamy Państwu nowe banknoty, jednak nadal możemy się na wyspie spotkać ze starszymy wersjami.
20 pesos
Na froncie 20 pesso znajduje się Gregorio Luperon, dominikański wojskowy, który był głównym przywódcą państwowym w przywróceniu Republiki Dominikańskiej. Natomiast z drugiej strony banknotu zobaczymy Narodowy Panteon Republiki Dominikany. Służy ona jako miejsce spoczynku najbardziej uhonorowanym obywateli Republiki. Banknot jest cały z plastiku i powoli wychodzi już użycia, jednak nadal możemy się z nim spotkać.
50 pesos

50

Kolejny nominał, 50 pesso, oznaczony dwoma budowlami. Katedra Santa Maria la Menor, znajdująca się w Santo Domingo, najstarsza katedra w Ameryce, oraz Bazylika – Katedra Najświętszej Marii Panny z Altagraci czyli katerda pod wezwaniem patronki narodu.
100 peso przyozdobione jest aż trzema postaciami: Francisco del Rosario Sanchez, Juan Pablo Duarte oraz Matias Ramon Mella, czyli trójka uważana za jednych z Ojców Założycieli Republiki Dominikańskiej. Natomiast na tyle banknotu – Puerta del Conde, kamienny łuk, który służył jako wejście do miasta Santo Domningo.
100 pesos

100 pesos waluta Dominikana

200 pesos waluta Dominikana
200 pesos

 

Na kolejnym nominale, 200 peso, znajdziemy Siostry Mirabal, które zdecydowanie przeciwstawiały się dyktaturze Rafaela Trujilo, co doprowadziło je do śmierci. Na banknocie towarzyszy im Monumento a las Hermanas Mirabal, czyli pomnik ku ich czci.

Kolejną dawkę historii dominikańskiej obrazuje banknot 500 pesso. Widoczni na nim Salome Urena i Pedro Henriquez Urena byli parą słynnych pisarzy. Ona wybitna poetka, on krytykiem i dziennikarzem. Na odwrocie znajdziemy Centralny Bank Republiki Dominikany.
500 pesos waluta Dominikana
500 pesos
1000 pesos waluta Dominikana
1000 pesos
Wydawałoby się, że na tym powinno się wszystko skończyć. Ale nie! Możemy spotkać jeszcze dwa nominały! Tysiąc, na którym znajdziemy Pałac Narodowy oraz Pałac Don Diego Kolumba, czyli syna wszystkim znanego Krzysztofa. Trzeba uważać przy korzystaniu z tego banknotu ponieważ ma bardzo podobny kolor do banknotu 200pessowego i gdy leżą razem w portfelu łatwo się pomylić.
1000 pesos waluta Dominikana
2000 pesos

 

pesos-monety waluta Dominikana
pesos-monety

Bilon

No i najwyższy nominał 2000 pesso, na którym dostąpili zaszczytu Emiolio Prud’Homme i Jose Reyes, autorzy i kompozytorzy Hymnu Dominikańskiego oraz Teatr Narodowy.
Jak widać żaden z banknotów nie został oznakowany przypadkowo. Z każdego z nich możemy nauczyć się odrobiny historii Dominikany. W ośrodkach turystycznych możemy posługiwać się również dolarami amerykańskimi oraz euro. Dolary są najpopularniejszą i najłatwiej wymienialną walutą. Jeżeli nie zdecydujemy się na wymianę dolarów na dominikańską walutę musimy pamiętać o tym, że sprzedawcy często przeliczając z peso na USD zawyżają ceny. Dlatego warto być czujnym i znać aktualny kurs. W większości miejsc nie ma problemu z płatnością kartą, a bankomaty są łatwo dostępne. Jednak z tą drugą opcją trzeba brać poprawkę ponieważ wyciągając peso z bankomatu może być naliczona dodatkowa opłata. Na wypłaty z bankomatów są również limity. Pieniądze można wymieniać w bankach, kantorach jak i recepcjach hotelowych. Najkorzystniejszy kurs można otrzymać w bankach, jednak nie będzie on na pewno tak korzystny jak w kantorach w naszym kraju. Jest tak wiele możliwości, że na pewno nie zostaniemy na lodzie i bez pieniędzy w kieszeni.

Za wycieczki fakultatywne także najczęściej płacimy w USD, ale nie ma żadnego problemu z płaceniem w PESO dominikańskim. Płacąc za w EURO za wycieczki przelicznik będzie mniej korzystny z powodu kursu w kantorach, które tę walutę przeliczają mniej korzystnie.